Haber

Güney Kore, ABD ve Japonya’dan ortak füze savunma tatbikatı

Kuzey Kore’nin art arda yaptığı füze denemeleri, Kore Yarımadası ve çevresinde güvenlik endişelerini artırırken, Güney Kore, ABD ve Japonya, Doğu Denizi’ndeki eyaletler arası sularda ortak füze savunma tatbikatı başlattı.

Güney Kore ordusu, Aegis füze savunma sistemine sahip savaş gemilerinin yer aldığı tatbikata Güney Kore’ye ait ROKS Yulgok Yi I, ABD’ye ait USS Benfold ve Japonya Deniz Öz Savunma’ya ait JS Atago muhripleri ile katıldığını duyurdu. Kuvvetler. Füze amaçlı izleme ve tespit faaliyetleri ile istihbarat paylaşım usullerini içeren tatbikatın, Kuzey Kore’nin nükleer silahı ve füze tehdidine karşı üçlü güvenlik iş birliğini geliştirmek amacıyla gerçekleştirildiği öğrenildi.

Kuzey Kore bir ilke imza attı

Kuzey Kore geçen hafta ilk kez katı yakıtlı bir kıtalararası balistik füze test ettiğini açıklarken, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un Hwasong-18 füzesinin ülkesinin stratejik caydırıcılık ve nükleer karşı saldırı kabiliyetini artıracağını söyledi. Devlet medyası da füzeyi “şimdiye kadar geliştirilmiş en güçlü füze” olarak nitelendirdi.

Öte yandan, başkent Washington’da gerçekleştirilen üst düzey savunma görüşmelerinde Güney Kore, ABD ve Japonya’nın Kuzey Kore tehdidine karşı sistematik füze savunması ve denizaltı tatbikatları yapma konusunda anlaştıkları kamuoyuna duyuruldu.

susurluk-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu