Haber

İda’dan Sosyal Medyadaki Kısıtlamaya Tepki: “Yetkililerden Bu Kararları Yeniden Düşünmelerini İstiyoruz”

FAHRETTİN ÖZTÜRK

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA), sosyal medyaya getirilen kısıtlamaya bandını daraltarak tepki gösterdi. Açıklamada, “Deprem felaketinin yaşandığı illerimizde iletişim araçları ve platformların yönlendirmesiyle enkaz altında kalan çok sayıda can kurtarıldı. Yetkililerin bu kararları yeniden gözden geçirmelerini ve ilgili kararın ertelenmesini istiyoruz.”

Kahramanmaraş, Pazarcık ve Elbistan merkezli 10 ilde yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bugün Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların ve İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Hakkında Kanun’u çıkardı. Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele. Sosyal medya hesapları unsurlar çerçevesinde kısıtlandı. Bugün 16.10 itibariyle Twitter ile iletişim sorunu yaşanmaktadır. Bu kısıtlama tepki çekti. Bağlantı Danışmanlık Şirketleri Derneği de yazılı bir açıklama yaparak kararın gözden geçirilmesini istedi.

“İLETİŞİM ARAÇLARI VE PLATFORMLARININ YÖNLENDİRMESİYLE BİRÇOK HAYAT BASKI ALTINDA KURTARILMIŞTIR”

İDA’nın sosyal medya kısıtlamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Ülkemizin yaşadığı büyük afet, bağlantı ve bağlantı araçlarının canlılığını bir kez daha ortaya koymuştur. Deprem felaketinin yaşandığı illerimizde, bağlantı araçları ve platformların yönlendirmesi ile enkaz altında kalan çok sayıda can kurtarılmıştır. Kıymetli bir parça” Yardıma yönelik rehberlik ve düzenlemelerin tamamı sosyal medya platformları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir ve yürütülmektedir.

En insani ihtiyacın hissedildiği bu günlerde maalesef bazı sosyal medya uygulamalarına erişimin 5651 sayılı Kanun’un ilgili yönleri çerçevesinde BTK tarafından kısıtlandığını öğrendik. Böyle bir dönemde sosyal medya platformlarına erişimi zorlaştıran veya sebebi ne olursa olsun engelleyen uygulamaları zamansız buluyor ve yetkililerin bu kararları yeniden gözden geçirmelerini ve ilgili kararın ertelenmesini rica ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu