Ekonomi

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde üretilen lokum Türkiye’nin her yerine gönderiliyor.

Hatay’da 60 yıldır üretilen lokum Türkiye’nin 81 iline gönderiliyor. Yayladağı lokumunun en dikkat çekici özelliği pişme şeklinden dolayı tercih edilmesi, dişe ve damağa yapışmamasıdır.

Kahramanmaraş sarsıntılarından en çok etkilenen yerlerden biri olan Hatay’da kurtarma süreci devam ediyor. Bölgedeki esnaf da üretimlerine hız kesmeden devam ediyor. Yayladağı ilçesi, lokumuyla yurdun her yerinde tanınmaktadır. Diğer lokumlardan ayrılan eseri ünlü yapan özelliği ise katkı maddesi kullanmaması, yerken ağızda erimesi ve dişlere yapışmamasıdır. Bu nedenle tatlı severler tarafından tercih edildiği belirtilmektedir.

“4 Nesildir Üretiyoruz”

4 kuşaktır üretim yaptıklarını belirten Hüseyin Okay, “Firma aile içinde nesilden nesile geçiyor. Üretimde sadece aile bireyleri var. Yaklaşık 55-60 yıllık bir üretim serüvenimiz var. , kardeşim Furkan Okay ile üretimdeyiz.”

Tamam, “Yayladağı lokumu ilk üretildiği andan itibaren üretim formülü mü yoksa üretim şekli mi olduğunu sadece aile bireyleri bilir. Sadece aile bireylerinin ürettiği bir üründür. Yayladağı lokumu denilince akla ilk gelen İlk akla gelen sade lokum. Bu sefer de insanların ihtiyacına ve piyasa koşullarına göre değişiyor” dedi. Çeşitli ürünlerle hizmetinizdeyiz” dedi.

“Özelliği pişme şeklidir, dişe ve boğaza yapışmaz”

Okay, lokumun özelliğine değinerek, “Yayladağı lokumunu diğer lokumlardan ayıran özelliği pişmesi, ustalığıdır. Pek çok usta şeker ve nişasta kullanarak üretiyor. Herkesin bir el kıvamı, el lezzeti ve ustalığı var. Burada bizi diğer lokumlardan ayıran özellik ise insanların lokumu dişlerine ve damaklarına yapışmadan, boğazlarını yakmadan tüketmeleri.” 55-60 yıldır aynı formülle işlerimizi yapıyoruz, hiç bozmadan aynısını üretmeye devam ediyoruz. formülü herhangi bir biçimde değiştirmek” dedi.

“Türkiye’nin 81 ili Yayladağı’na gidiyor”

Yurt dışından da talep olduğunu vurgulayan Okay, “Ama artık işimize sanat olarak değil sanat olarak bakıyoruz. Bu nedenle üretimimiz dört kuşaktır devam ediyor. Yurt dışına ihracat yapacaksak, ürünün özelliğini değiştirmemiz gerekiyor.Talep var.Yayladağı bilmeyenler bugün 81 ilden Yayladağı lokumu diyebilir.Türkiye’nin 81 ili ile sevkiyat yapıyoruz” dedi. – HATAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu