Teknoloji

KAAN’ın Kokpitinin Paspas Sapıyla Tutulduğu İddiası Yalan Çıktı

TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak’ın (MMU) adının ne olacağı geçtiğimiz günlerde belli oldu. Yapay zekaya dayalı bazı dikkat çekici özelliklere sahip olan uçak, KAAN ” adı verildi. Uçağın ilk uçuşunu Aralık 2023’te yapacağı belirtilirken, 2028’de TSK envanterine gireceği belirtildi.

KAAN, 1 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tanıtıldı. TAI tesislerinde düzenlenen törenin ardından Erdoğan, uçağın kokpitine oturdu. İşte bu sırada çekilen bir fotoğraf, sosyal medyada gündem oldu.

Kokpit kapağının paspas sapından tutulduğu iddia edildi.

Sosyal medyada dolaşan fotoğrafta uçağın kokpit örtüsünün bir sopayla tutulduğu görülüyor. Birçok kullanıcı bu çubuğun ” paspas kolu olduğunu iddia ederek paylaşmaya başladı. Ancak Teyit.org tarafından paylaşılan bir raporbunun doğru olmadığını gösterdi.

Teyit’in yaptığı incelemede paspas sapı olduğu söylenen şeyin tedbir amaçlı kullanılan demir çubuk olduğu ortaya çıktı.

Teyit’in haberine göre fotoğrafta görülen metal çubuk ” çubuğu açık tut”olarak adlandırılır kapılarını tut için kullanılır. Güvenlik önlemi olan bu çubuğun daha çok askeri araçlarda kullanıldığı da belirtiliyor. Bu da görüntüde gündemde olan şeyin paspas sapı yerine demir çubuk olduğunu, kazaları önlemek için bu şeklin konulduğunu gösteriyor.

Ayrıca Teyit, savunma sanayinde deneyimli kişilere ulaşarak durumu teyit ettiğini ifade etti. Buna göre bu durumda olduğu gibi uçağın kanopisinin uzun süre açık kalması gereken durumlarda önlem amaçlı bu hidrolik kol tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu