Haber

Pakistan, Afganistan’ı TTP’nin artan saldırıları konusunda uyardı

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, Pakistan Talibanı’nın (TTP) kontrol altına alınmaması durumunda Kabil ile ilişkilerin etkileneceğini Afganistan’a ilettiklerini belirterek, Taliban’ın bu ülkedeki yönetiminin kesintiye uğraması konusunda uyarıda bulundu.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Zerdari, Pakistan’ın Washington Büyükelçiliği’nde basına açıklamalarda bulundu.

Afganistan’a TTP’nin kontrol altına alınmaması durumunda Kabil ile ilişkilerin etkileneceğini söylediklerini belirten Zerdari, bu ülkedeki Taliban geçici yönetimini uyardı.

TTP’nin İslamabad’ın kırmızı çizgisi olduğunu vurgulayan Zardari, Afganistan’daki Taliban yönetiminin TTP’yi durdurmadığı kanıtlanırsa görmezden gelmeyeceklerini söyledi.

Afgan topraklarından TTP’nin artan akışı nedeniyle asayişin bozulmasından endişe duyduğunu vurgulayan Zerdari, Afgan Taliban’ın aşırılık yanlılarına yönelik bir operasyon başlatması halinde Pakistan’ın gerekirse destek vereceğini söyledi.

Pakistan Talibanı (TTP), İslamabad yönetimiyle 10 Mayıs’ta başlattığı ateşkesin sona erdiğini ve militanlarının ülke genelinde güvenlik güçlerine saldırı emri verdiğini 28 Kasım’da sosyal medya hesabından duyurdu. O zamandan beri örgüt, güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

Pakistan, TTP’yi terör örgütü olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu